Polecamy...

Czy urządzenie wielofunkcyjne na pewno da sobie radę?

8 lutego 2016

Kupowanie urządzeń wielofunkcyjnych do niedawna wydawało się czymś zupełnie normalnym i niewielu użytkowników biur w ogóle dopuszczało możliwość, że w ich przestrzeni zamiast jednego sprzętu będzie kilka mniejszych urządzeń pełniących funkcje dedykowane. Takie podejście zaczyna się jednak zmieniać. Czy na pewno jest to dobra zmiana? A może do tej pory ulegaliśmy czarowi urządzeń wielofunkcyjnych i najwyższy czas się w nich odkochać? Zazwyczaj podnoszony jest tutaj argument, że jeśli coś jest do wszystkiego, tak naprawdę jest do niczego. Wskazuje się, że urządzenie wielofunkcyjne nie jest w stanie drukować ani tak ładnie, ani tak szybko, ani nawet przez tak długi czas bez awarii, jak klasyczne urządzenia do tego celu, czyli po prostu drukarki.

Ogólnie wskazuje się, że jakość pracy na urządzeniach wielofunkcyjnych jest zwyczajnie gorsza. Nie jest to jednak prawdą, a przynajmniej nie jest to cała prawda. Faktycznie jakość może być niższa, ale tylko w przypadku najwyższych wymagań biur, a te zdarzają się nad wyraz rzadko. W znakomitej większości wykorzystywanie urządzeń wielofunkcyjnych w pełni zaspokaja wszystkie potrzeby związane z drukowaniem i skanowaniem dokumentów czy też wysyłaniem faktów.

Koszty urządzenia wielofunkcyjnegoEksploatacja bynajmniej nie jest droższa, gdyż wykorzystuje się tutaj dokładnie takie same elementy eksploatacyjne, jak w zwykłych urządzeniach dedykowanych. Warto też podkreślać, że urządzenia wielofunkcyjne wprowadzają ład w przestrzeni biurowej. Jedno urządzenie wielofunkcyjne jest w stanie zastępować kilka urządzeń dedykowanych, dzięki czemu zamiast kilku kabli łączących różne elementy wyposażenia biurowego są tylko dwa kable: zasilanie i kabel sieciowy. Połączenia bezprzewodowe nie eliminują tego problemu, ponieważ duża ilość podłączeń bezprzewodowych powoduje zawsze problemy natury technicznej i czasami jest to jeszcze bardziej skomplikowane, niż pociągniecie szeregu kabli pod dywanem. W urządzeniu wielofunkcyjnym można ponadto zamknąć funkcje przydatne, ale nieczęsto wykorzystywane, do których zakup osobnego urządzenia byłby zwyczajnie nieefektywny ekonomicznie.

Autor

Dariusz Homny

Doradca do spraw wypożyczania sprzętu biurowego.

To może Cię zainteresować